Herpes a PMU – zbytočný strašiak alebo reálna hrozba?

  • 27.03.2019

Herpes predstavuje v oblasti permanentného make-upu veľký problém. Mnoho ľudí práve kvôli predstave, že by mohlo pri procedúre získať herpes, odmieta akýkoľvek zákrok. Áno, je pravda, že herpes nie je zrovna najpríjemnejšia infekcia, ale pri vhodnej príprave sa mu dá predísť a ak sa aj objaví, vhodná liečba si s ním hravo poradí.

Čo herpes vlastne je, ako sa prenáša a čo nám môže spôsobiť? Dá sa mu pri permanentnom make-upe vyhnúť, alebo je pomaly jeho súčasťou? Čo robiť, aby sa infekcia nepreniesla na ďalšie časti tváre? Nielen to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Infekcia zvaná Herpes

Herpes je infekcia, ktorú vyvolávajú vírusy herpes simplex HSV-1 a HSV-2. Pri permanentnom make-upe sa môžeme stretnúť s herpesom HSV-1, inak zvanom aj labial herpes, pričom ide o ochorenie slizníc a kože.

Prenos a prejavy herpesovej infekcie

Táto vírusová infekcia sa prenáša ústne, pričom sa objavuje v oblasti tváre, najmä v okolí nosa a pier. Všeobecné príznaky herpesovej infekcie sú zvýšená teplota a celkový pocit slabosti. Okrem toho sa prejavujú svrbením a pľúzgierikmi s veľkosťou 1 až 2 milimetre, ktoré sú naplnené bielou až žltkastou tekutinou.

Herpes a permanentný make-up

Najčastejšie sa herpes prejavuje na perách či na nose, čo predstavuje veľký problém, najmä, pokiaľ ide o permanentný make-up. Ak sa objaví, treba ho liečiť a predchádzať rozšíreniu infekcie.

Častý vedľajší účinok

Nakoľko sú pery veľmi špecifická a citlivá časť nášho tela, herpes je v prípade permanentného make-upu častým vedľajším účinkom. Nakoľko sa pri zákroku vkladajú cudzie pigmenty do kože, môže na ne organizmus reagovať. Častým javom je začervenanie a svrbenie, pričom sa môže objaviť aj spomínaný herpes.

Ak sa herpes už na tvári nachádza a začne sa s procedúrou, môže to spôsobiť rôzne komplikácie, ako sú ďalšie infekcie či neskoršie zahojenie. V takom prípade je preto lepšie pri už objavenom herpese procedúru odložiť, minimálne, kým neodpadnú chrastičky a nezahoja sa ranky.

Ako predísť tvorbe herpesu

Ak chcete predísť nepríjemnému svrbeniu a pľuzgierikom, zamerajte sa na prevenciu. Na posilnenie svojho imunitného systému je vhodné užívať pred procedúrou vitamín C alebo zinok. Ak už herpes máte, môžete použiť antivírusové lieky, prípadne mastičky a krémy s antivírusovým účinkom.

Tieto lieky a liečivá sú väčšinou dostupné aj bez lekárskeho predpisu a používajú sa na prevenciu alebo na zmiernenie aktívnej formy vírusu. Preto, ak často trpíte herpesom, vsaďte na prevenciu a užívajte potrebné medikamenty v časovom predstihu pred samotným zákrokom.

Keď sa herpes objaví pred zákrokom

Ak mávate často oslabenú imunitu a vyhadzuje sa vám herpes, je vhodné s permanentným make-upom počkať a procedúru odložiť. Najmä v prípade, že máte herpes v okolí pier alebo na perách a práve pier sa mal zákrok týkať.

Ak by sa vám objavil herpes v okolí nosa, môže sa PMU vykonávať, no neodporúča sa, pretože máte väčšiu šancu, že sa vám pľuzgiere objavia časom aj na perách a infekcia sa rozšíri. Akonáhle však chrasty opadnú, môže sa pokračovať, prípadne začať nová procedúra. Medzitým sa však zamerajte na posilnenie svojho imunitného systému.

Keď sa herpes objaví po zákroku

Po samotnom zákroku môžu byť pery suché a podráždené, čo je normálna reakcia. Niekedy sa na nich objaví chrasta, ktorá by mala do niekoľkých dní opadnúť. Chrasty je vhodné si neškriabať a neodlupovať a nechať ich samé, aby opadli.

Ak na nich vznikne herpes, jeho liečba zvyčajne trvá dlhšie ako 7 dní. Po zákroku je preto vhodné nepiť alkoholické nápoje a počas prvých pár dní nepoužívať make-up, aby nedošlo k infekcii.

V prípade, že sa infekcia herpesom objaví, je vhodné zvyšovať si imunitu a zároveň si herpes liečiť antivírusovými masťami, prípadne aj liekmi. Ak by sa herpes zhoršil, infekcia sa rozniesla, prípadne by ste dostali vysokú teplotu, je vhodné vyhľadať lekára.

Rada na záver

Myslíme si, že naši zákazníci by mali vopred vedieť o možných následkoch. Aj preto im radíme, ako tejto infekcii predísť a v prípade, že sa predsa len objaví, ako si s ňou poradiť.

Nezabúdajte, že najviac sa pred vírusmi a všeobecne infekciami ubránite, ak sa budete vyhýbať stresu, posilníte si imunitu a najmä, ak budete viac relaxovať.

Zdroj obrázkov: pixabay, freepik a vlastné zdroje